Zarządzanie na odległość

Polska gospodarka pomimo wielu lat zapóźnień w rozwoju, w ostatnich kilkunastu latach nadrobiła olbrzymi dystans wobec gospodarek Europy Zachodniej. Stajemy się nie tylko wydajniejszymi pracownikami, ale również i usługi oraz przedmioty wytwarzane przez polskich pracowników są na coraz wyższym poziomie zaawansowania. Efektywne zarządzanie projektami, które to umożliwia jest efektem wielu dziesiątek lat zagranicznych praktyków, a my się tego dopiero uczymy. Nie stoi to nam jednak na przeszkodzie – Polacy są narodem bardzo szybko się uczącym i adaptującym nowe technologie, szczególnie wtedy, gdy przynosi to korzyści finansowe.

 

Zarządzanie zespołem na odległość

Niezwykłym zjawiskiem jest również bardzo szybki rozwój pracy zdalnej w nowoczesnych firmach. Menedżerowie, których zadaniem jest zarządzanie projektami IT są świadomi, że wcale nie muszą nadzorować swoich pracowników przez osiem godzin dziennie, od 7 rano do 15 po południu. W praktyce zdecydowana większość informatyków, programistów czy administratorów baz danych jest w stanie pracować zdalnie, właściwie z dowolnego miejsca na świecie. Wspomagający zarządzanie projektami program jest w stanie w bardzo przydatny sposób monitorować aktywność pracowników, którzy często wynagradzani są zadaniowo, a nie za czas spędzony w pracy. To daje o wiele wyższą efektywność i motywację do wysokiej jakości pracy.

Zarządzanie na odległość czyli tzw. praca zdalna  jest też popularna i w innych dziedzinach gospodarki. Przedstawiciele handlowi pracują wręcz z samochodu, który poza telefonem jest ich podstawowym narzędziem pracy. Istnieją również i inne firmy, w których pracownicy mogą wykonywać swoje zadania przez jeden czy dwa dni w tygodniu poza biurem. Pozwala to na lepsze wykorzystanie możliwości pracowników, a jednocześnie często nie tracą oni kilku godzin dziennie na dojazd do pracy. Ponieważ cechą współczesnych przedsiębiorstw jest maksymalizowanie użyteczności pracowników i sprzętu biurowego przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów, to sytuacja ta wydaje się być idealnym rozwiązaniem zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Kolejne lata z pewnością będą stały pod znakiem rozwoju gospodarczego i informatycznego naszego kraju, praca zdalna powinna być więc jeszcze powszechniejsza. Nic dziwnego – niesamowite zalety jakie daje pozwalają na osiągnięcie gigantycznych korzyści.

Nie można zapomnieć o tym, że zarządzanie pracownikami na odległość to nie lada wyzwanie dla menadżerów i innych osób zarządzających zespołem. Jednak o tym  napiszę kiedy indziej…

 

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>